Stavební firma | stavba&design

Stavební firma stavba-design LOGO
česká stavební společnost
AKTUÁLNĚ MÁME VOLNÉ KAPACITY. NEZÁVAZNĚ POPTAT

Kdy je potřeba stavební povolení?

Kdy je potřeba stavební povolení?

Konečně jste se rozhodli, že učiníte sen realitou a pustíte se do rekonstrukce bytu. Gratulujeme! Ale než začnete entuziasticky vrtat, strhávat a bourat, zastavte na chvíli. Pokud bude totiž rekonstrukce většího charakteru, je možné, že na ni budete potřebovat povolení nebo ji budete muset nahlásit na bytové družstvo či společenství vlastníků. Nemáte se ale čeho bát, vyznat se v tom není žádná věda a vše potřebné budete vědět již koncem tohoto článku.

Potřebuji k rekonstrukci stavební povolení?
Stavební povolení budete potřebovat za předpokladu, že plánovaná rekonstrukce:

  • zasahuje do nosných stěn domu,
  • mění způsob užívání stavby,
  • mění vzhled budovy.

Pokud se vás ani jeden z těchto třech bodů netýká, znamená to, že rekonstrukce nevyžaduje stavební povolení. Pokud ano (při rekonstrukci bytu půjde nejčastěji o zásah do nosné konstrukce stavby), žádosti o povolení se nevyhnete. Kdybyste měnili například okna, musíte se ujistit, že se držíte velikosti a designu původních oken, protože jiná okna by změnila vzhled budovy. Za předpokladu, že nenastanou komplikace, by vydání případného stavebního povolení by nemělo trvat déle než 30 dní.

Rekonstrukce a ohlášení stavby

Pokud nemusíte žádat o stavební povolení, ještě není vše vyhráno. Je možné, že vás čeká stavební ohlášení, a to v případě, že úpravy povedou ke změně užívání některých částí stavby. Jinými slovy, týká se to částečné nebo celkové přeměny bytu, která nezasahuje do nosných stěn domu, nemění vzhled stavby a nezasahuje do životního prostředí, ale mění způsob užívání. Klasickým příkladem je zvětšení koupelny do prostoru chodby, přesunutí toalety nebo probourání nenosné zdi.

Ohlášení může být vyžadováno také u úprav, které budou provedeny z výrazně těžších materiálů než původně. V tom případě se nevyhnete statickému posudku se základní projektovou dokumentací.

Na ohlášení stavby vám bude stačit formulář na ohlášení stavby, který podáte na příslušný úřad. K formuláři musíte připojit i písemný souhlas sousedů, kterých se rekonstrukce týká, případně vyjádření bytového družstva či společenství vlastníků. Pokud by se vám tato vyjádření nepodařilo získat, musíte získat stavební povolení. (Jestli máte byt v osobním vlastnictví, za splnění určitých zákonných podmínek souhlas společenství vlastníků nepotřebujete.)

Stavba a rekonstrukce bez povolení

Pokud se chystáte na běžné udržovací práce a menší úpravy bytu, nemusíte stavebnímu úřadu nic oznamovat. Ujistěte se, že rekonstrukce:

  • nezasahuje do nosných konstrukcí stavby,
  • nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby,
  • nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí,
  • nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost, apod.

To se týká například oprav vnitřních omítek, podlah, dlažeb, výměn kuchyňských linek, van, radiátorů a dalšího běžného vybavení. Ani v tomto případě ale nezapomeňte včas informovat o rekonstrukci sousedy a dodržujte noční klid a domovní řád, ať v bytovém domě zbytečně nemáte zlou krev. A nezapomeňte, že pokud rekonstruujete byt chráněný památkáři, musíte při jakékoliv úpravě požádat o jejich vyjádření. 

Dobrou zprávou je, že pokud se rozhodnete pro služby Stavba&Design, zařídíme všechno včetně vyřízení stavebního povolení, eventuálního zápisu změn do katastru nebo jednání s památkáři za vás.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.