Stavební firma | stavba&design

Stavební firma stavba-design LOGO
česká stavební společnost
AKTUÁLNĚ MÁME VOLNÉ KAPACITY. NEZÁVAZNĚ POPTAT

Jak odstranit omítku z dlažby nebo chodníku?

Jak se zbavit zbytků omítky z dlažby nebo chodníku?

Důkladný úklid je nezbytnou součástí dokončovacích prací při všech rekonstrukcích a stavbách. Při práci s odolným materiálem to platí dvojnásob.

Ať už jste si pro omítku vybrali štuk nebo sádrovou stěrku, uklízení se nevyhnete. Pojďme se podívat, jak uklidit dlažbu nebo chodník po omítání, abyste při tom nevypustili duši.

Nejlepší je být připraven

Omítka se nanáší na venkovní zdi, vnitřní stěny a stropy. Jejím cílem je vytvoření ideálně rovného a hladkého povrchu. Při omítání je téměř nemožné zabránit tomu, aby kusy omítky při aplikaci napadaly na zem a znečistily okolí domu. 

Úplně nejlepší strategií je přemýšlet nad úklidem už při přípravě. Tím myslíme zakrýt podlahové povrchy a uchránit je tak před znečištěním. Dobře funguje například několik vrstev novin, technická tkanina nebo igelit. Pokud to z nějakého důvodu není možné, doporučujeme, aby za člověkem, který omítku aplikuje, chodil další, který bude opadanou omítku utírat ze země ještě ve chvíli, kdy není zatvrdlá.

Když jsme to nestihli včas

Zbytky tvrdnoucí nebo už zatvrdlé omítky se dají seškrábat stěrkou na omítky nebo škrabkou na led. Pokud tyto nástroje nemáme, můžeme si pomoci kartáčem, bude to ale náročnější. Je možné, že se vám přese všechnu námahu nebude dařit omítku oškrábat. Potom je namístě sáhnout po čistidlech.

Při vybírání čistidel budeme muset zaměřit na to, z jakého materiálu omítka nebo fasáda je. Venkovní se nejčastěji zhotovují z malty, dnes už je ale na trhu mnoho různých alternativ jako omítky minerální, silikátové, silikonové nebo akrylátové. Podle materiálu najděte v obchodě chemický prostředek nebo prostředek na přírodní bázi, který díky kyselému prostředí dokáže zbytky omítky beze zbytku rozpustit. Většinou je stačí nanést na povrch nečistot, nechat je působit a pak důkladně umýt vodou. Dejte pozor na to, abyste si při operaci nezničili podlahu nebo se nezranili. Používejte ochranné pomůcky.

Alternativou jsou vysokotlaké čističe, které můžete znát také pod názvem vapka. Ty dokáží povětšinou účinně mechanicky oddělit nečistoty od povrchu a nemusíte se bát, že při zásahu poškodíte podlahu.

Mezi babské rady patří také použití neředěného kuchyňského octa. Můžete to zkusit, než se vypravíte do obchodu pro čistič, ale znovu připomínáme, dejte pozor na podlahu. 

  1. Neředěný ocet nalijte přímo na povrch,
  2. nechte působit a průběžně drhněte pomocí kartáče,
  3. opláchněte vodou,
  4. v případě potřeby opakujte.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.