Stavební firma | stavba&design

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku?

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku?

Dnes jsou designéři schopni vám pro pracovní desku do kuchyně nabídnout desítky materiálů. Jeden by se v nabídce snadno ztratil. Výběr desky do kuchyně navíc není ničím snadným. Na tento kus nábytku totiž klademe obrovské nároky. Měl by být odolný vůči skvrnám, poškrábání a změnám teplot, k tomu všemu pěkně vypadat a ideálně nezruinovat náš rozpočet. Nebojte, my vás v tom nenecháme. Jste připraveni na průvodce výběrem kuchyňské pracovní desky?

Výběr pracovní desky – hlavní parametry

Stejně jako u ostatního nábytku a vybavení, i tady platí, že se musíte soustředit na vaše individuální preference. Přihlédněte při tom k následujícím parametrům:

  • odolnost vůči změnám teplot, poškrábání a skvrnám,
  • cena,
  • údržba,
  • design.

Teď už si pojďme představit 6 nejpopulárnějších materiálů pracovních desek, jejich pro a proti.

Přírodní kámen

Pokud máte dostatečně velký rozpočet, přírodní kámen je jedním z největších luxusů, který si můžete dopřát. Každá deska je unikátní a zpravidla má vysokou tepelnou i mechanickou odolnost. Naopak pozor si budete muset dát na barevné suroviny, protože přírodní kameny jsou přirozeně pórovité, a tak se musí opakovaně impregnovat. Mezi výhody těchto desek patří jejich snadné čištění a hygieničnost.

Technický kámen

Technický kámen je z 90 % vyroben z přírodních materiálů a v kombinaci s polyesterovou pryskyřicí a barevnými pigmenty dosahuje skvělých vlastností. Narozdíl od přírodního kamene není pórovitý, jinak má velmi podobné výhody. I za něj si ale připlatíte.

Umělý kámen

Je to materiál zhotovený z nadrcené směsi kameniva (křemen a žula) spojené pojivem (cement, pryskyřice), smíchané s dalšími vhodnými přísadami (pigmenty, skleněné nebo zrcadlové granuláty). Jeho výhodou jsou minimální spáry, nepórovitost, rychlá údržba a snadná opravitelnost. Na druhou stranu je méně tepelně a mechanicky odolný a většinou nevypadá tak dobře jako přírodní kámen. Vyjde vás na podobné peníze jako předchozí dva typy kamene.

Masivní dřevo

Pokud rádi upřednostníte vzhled před snadnou údržbou, není důvod, proč se vyhýbat dřevu. Desku však budete muset pravidelně natírat. Jejím slabým místem je kontakt s vodou a riziko mechanického poškození. Na druhou stranu, pokud usilujete o vesnický vzhled kuchyně, je pro vás masiv nebo imitace dřeva téměř jedinou volbou. Dřevo je též velmi příjemné na dotek.

Laminát

Laminát ušetří váš rozpočet a můžete si vybrat ze stovek designů. Například z imitace výše zmíněného dřeva. Kvalitní laminátové desky (zejména z nanolaminátu či kompaktní desky) mají v dnešní době vysokou odolnost vůči otěru, poškrábání, žáru i chemikáliím, a to vše s jednoduchou údržbou. Laminát má obecně skvělý poměr cena-výkon, ale vyloženě šetřit na něm nedoporučujeme. 

Postformingové pracovní desky

Postformingové pracovní desky jsou vyrobeny ze surové dřevotřísky a potažené dekoračním vysokotlakým laminátem (HPL). Na přední straně jsou zesílené speciálním výztužným páskem. I u nich si můžete vybrat z bezpočtu designů – od imitace kamene po dřevo. Jsou většinou levné, ale to je bohužel vykoupeno náchylností k mechanickému poškození či nabobtnání. Odolné jsou vůči teplu, skvrnám a snadno se čistí.

Toto bylo nejčastějších 6 materiálů, které dominují českým kuchyním. Pro experimentátory jsou tu ještě možnosti jako kalené sklo, kov nebo keramika. Ať už zvolíte cokoliv, přejeme, ať jste ve své nové kuchyni spokojení!

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.