Stavební firma | stavba&design

Jak správně vybrat podlahu?

Jak správně vybrat podlahu?

Jak vybrat podlahu? Položte si těchto 5 otázek

Je skvělé, že máme dnes na trhu nespočet typů podlah a můžeme tak vybrat tu, která bude krásná, praktická a bude nám dělat radost. Spolu se širokou škálou produktů ale přichází i rozhodovací paralýza. Při výběru podlahy totiž musíte vzít vpotaz víc než jen estetickou stránku. Vlhkost vzduchu v místnosti, odolnost, cena, způsob pokládání, náročnost na údržbu… To všechno jsou věci, které byste měli zvážit. Pojďme se podívat na to, jaké jsou možnosti a jak se rozhodnout.

Jak na výběr podlahy: Laminát, vinyl, dřevo?

Při výběru podlahy do bytu či domu se dnes většina lidí rozhoduje mezi následujícími variantami:

  • Laminátová podlaha,
  • vinylová podlaha,
  • dřevěná podlaha.

Pod pojmem laminát se skrývá celá řada podlah různých typů a kvalit. Z větší části jsou laminátové podlahy vyrobené z dřevěných materiálů a skládají se z několika vrstev. Navrchu najdete ochrannou vrstvu, pod níž je dekorační papír, který vytváří vzhled podlahy (např. imitace dřeva či kamenů).

Vinyl neboli PVC jsou vícevrstvé syntetické krytiny. Dodávají se v nejrůznějších barvách a často velmi realistických vzorech a texturách. Jsou cenově dostupné a vodotěsné.

Dřevěné podlahy jsou synonymem luxusu. Bývají nejdražší a také nejpříjemnější na dotek a nejestetičtější. Jsou dobrou investicí do nemovitosti, ale jsou náročnější na údržbu.

Zeptejte se sami sebe na těchto 5 otázek

  • Bude podlaha vystavena vysoké vlhkosti?
  • Máte domácí mazlíčky nebo malé děti?
  • Jaký máte rozpočet na m2?
  • Jaký způsob pokládání zvolíte?

Pokud jste na první otázku odpověděli ano (vybíráte například podlahu do koupelny), potřebujete odolnou a vodotěsnou podlahu. V tom případě byste se měl poohlédnout především po vinylových krytinách. U většiny laminátových podlah může působení vody způsobit nabobtnání desek a ani dřevu voda nesvědčí.

Pokud podlaze hrozí nebezpečí ve formě zásahu mazlíčka nebo neposedných dětí, potřebujete podlahu, která škrábání a skotačení přežije. V tom případě jde dřevo z kola ven a vy se můžete rozhodnout mezi vinylem nebo laminátem.

Rozpočet je samozřejmě pro nás pro všechny zásadní. Pokud sháníte podlahu do 500 Kč za metr čtvereční, budete se muset spokojit s laminátovou, nebo levnou lepenou vinylovou podlahou. Mezi 500 a 1000 korunami najdete luxusnější laminátové podlahy, první plovoucí vinylové krytiny a levnější dřevěné kousky. Jestli si můžete dovolit za metr čtvereční utratit více jak 1000 Kč, v této kategorii najdete masivní dřevěné podlahy a plovoucí vinyly.

Způsob pokládání podlahy je rovněž důležitý. Podlaha se dá buď lepit, nebo položit plovoucím způsobem. Výhodou plovoucích podlah je, že je jejich pokládka velmi snadná a rychlá a pokud by se jeden z dílů poškodil, dá se snadno nahradit. Lepené podlahy naopak vynikají lehce nižší cenou, lépe se hodí do prostorů s podlahovým vytápěním, na druhou stranu jsou ale jejich položení i případná oprava náročnější.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.