Stavební firma | stavba&design

Je nyní vhodná doba na stavbu rodinných domů?

Vyplatí se stavba rodinného domu? Náklady na stavbu 2022

Vhodná doba na stavbu rodinného domu nevychází jen z osobních záležitostí. Máte dostudováno, rozjetou kariéru, plánujete založit rodinu a uvažujete nad stavbou? Je třeba zvážit také ekonomickou a geopolitickou situaci. Jak vhodné je stavět potenciální vlastní bydlení právě teď, zjistíte v tomto článku.

Vhodná doba na stavbu rodinného domu

Sníte o tom, že si postavíte vlastní dům, který bude vyhovovat vašim potřebám? Že nebudete už muset platit nájem do cizí kapsy a že si budete moci ve svém domě dělat, co chcete, a nebudete se neustále muset ohlížet na sousedy?

Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, možná se ptáte, jestli je dobrý nápad stavět dům ve světě doznívající pandemie a s válkou na Ukrajině. Pojďme se na to podívat.

Co znamená válka na Ukrajině pro cenu staveb domů?

Pro stavební sektor je válka na Ukrajině výzvou, protože je většina stavebních firem závislá nejen na cenách materiálů, které půjdou nahoru. Také zaměstnanci pocházející z Ukrajiny, o něž teď kvůli povolávacím rozkazům stavební firmy přichází, se na trhu negativně odrazí.

Vinou války na Ukrajině se zdražuje materiál, především železo, polystyren, dřevo, anhydrit a především doprava. I kdyby válka na Ukrajině brzy skončila, ceny materiálů se nevrátí na své původní ceny ještě několik let.
Proto je teď dobrý nápad uzavřít smlouvu se stavební firmou s aktuálními cenami materiálů a lidské síly.

Chcete si brát na stavbu hypotéku?

Zeptali jsme se hypotečního specialisty Tomáše Rusňáka na to, jaký předpokládá vývoj úrokových sazeb v následujících měsících a letech.

„V následujících měsících očekávám další nárůst úrokových sazeb u hypoték. Reálně se může stát, že se dostaneme nad 6 %, tedy na historická maxima. Jakmile se povede dostat pod kontrolu inflaci, ČNB začne snižovat základní sazby a na to zareagují banky snížením úrokových sazeb u hypoték. Jak ochotně a rychle ještě uvidíme, ale myslím, že snižovat se bude pomaleji, než se teď navyšuje.“

Ptali jsme se také na optimistický a pesimistický scénář toho, kdy podle pana Rusňáka půjdou ceny zase dolů.

„Optimistický scénář vidím v příštím roce, kdy koncem roku 2023 můžeme mít sazby u hypoték nižší, než jsou aktuálně. Pesimistický scénář vidím klidně i za 3 roky, kdy se budeme mezitím plácat v sazbách kolem 5 % (tak jako tomu je dnes),“ říká.

Pokud jste rozhodnutí, jednejte rychle

Jste v životní situaci, kdy nechcete riskovat, že úrokové sazby hypoték zůstanou na maximech několik dalších let, abyste mohli zahájit stavbu? Rozrůstá se vám rodina a nechcete dál investovat do podnájmu? Pak dává smysl si vzít hypotéku a začít stavět teď.

„Je to o dané situaci každého, kdo o tom přemýšlí. Pokud mám zdroje, dobrý a stabilní příjem v dostatečné výši a potřebu řešit vlastní bydlení, tak to smysl určitě dává. Jakmile sazby spadnou, mohou klienti požádat stávající banku o snížení sazby a pokud by to nešlo, mohou úvěr refinancovat jinam za lepších podmínek. Bavíme se tedy o tom, že vysoké sazby budou mít lidé maximálně v horizontu pár let. Nerad bych se ale mýlil,“ dodává hypoteční expert.

Reality jako jistá investice v nejisté době?

Poptávka po nemovitostech v posledních letech v Česku široce převyšuje nabídku. Realitní kanceláře v prvních dnech po vypuknutí války na Ukrajině zaznamenaly okamžitý úbytek poptávky po prohlídkách. Některé uvádějí až 30 %. Bylo to podobné, jako když v roce 2020 přišel covid. V následujících týdnech se ale poptávka vrátila do normálu.

Vzhledem k tomu, že právě Česko prožívá strmý růst inflace a čeká nás stagflace, nemovitosti budou pravděpodobně jedním z nejlepších způsobů, jak finance chránit před ztrátou hodnoty. I kvůli příchozím uprchlíkům z Ukrajiny se dá očekávat růst cen bytů, pozemků a rodinných domů.

Stavba&Design je pro vás bezpečná volba

Máme se stavbami rodinných domů už 20 let zkušeností, zažili jsme tedy Velkou recesi, XY, všechny vlny pandemie a nikdy jsme tyto náročné zkoušky neřešili na úkor svých klientů. Pokud s vámi podepíšeme smlouvu s určitými podmínkami, můžete si být jisti, že za takovou cenu a v takovém časovém horizontu Vám postavíme Váš vysněný dům.

Nebojte se s námi jít do stavby nemovitosti právě teď, ceny materiálů a práce už levnější nebudou, navíc budete mít peníze investované bezpečně v něčem, o co nemůžete snadno přijít. Více si o vaší vizi můžeme říci na bezplatné konzultaci, kde zvážíme všechna pro a proti. Napište nám.

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.