Stavební firma | stavba&design

Rekonstrukce obývacího pokoje – Seriál 3. díl

Jak rekonstruovat obývací pokoj?

Pro většinu domácností je obývací pokoj místností, kde tráví jejich členové nejvíce času. Jde o centrum dění, kde se schází rodina, potkává se s návštěvami, kouká na televizi a někdy také večeří. A pokud vám váš obývák dispozičně nevyhovuje nebo už vás jeho design zkrátka omrzel, není nic snazšího než rekonstrukce obývacího pokoje.

Co by měla obsahovat rekonstrukce obývacího pokoje?

Rekonstrukce obýváku (ať už se stavební firmou nebo bez ní) vždy musí začít vypracováním bojového plánu. Co všechno do rekonstrukce zahrnete? Jaký máte rozpočet? Jak si nový obývák představujete? V neposlední řadě se musí vypracovat architektonický plán nového interiéru. My doporučujeme následující úkony:

  • Architektonický návrh obývacího pokoje.
  • Stavební úpravy, úpravy elektroinstalace (s ohledem na to, jaká budou kde světla a vypínače, kde bude umístěná elektronika, anténa atd.)
  • Výběr nábytku – sedací souprava atd. a podle něj výběr barevných odstínů stěn a vymalování, tapetování či obklady.
  • Pokládka nové podlahy. Do obýváku se hodí dřevo, lamino, polyvinyl a další podlahy. 
  • Výběr a instalace osvětlení.
  • Zařízení novým nábytkem.

„TIP: Přečtěte si článek Jak správně vybrat podlahu.“

Začínáme stavebními úpravami

Když už se rozhodnete pustit do rekonstrukce, nejdřív se zamyslete nad tím, jestli by nestálo za to vyměnit okna, zkvalitnit izolace, vybourat nebo postavit nějakou tu příčku. Na hodnotě místnosti může přidat také například její odhlučnění. Pokud máte nějakou takto rozsáhlou vizi, určitě oslovte stavební firmu. Kdybyste se do podobné rekonstrukce chtěli pustit sami, za prvé budete potřebovat stavební dozor, a za druhé vás to bude stát spoustu času a úsilí (kterým finální výsledek nemusí odpovídat).

Nejčastější otázky při rekonstrukci obývacího pokoje

Kolik bude rekonstrukce stát a jak dlouho bude trvat?

Odpověď na první otázku najdete v článku Kolik stojí rekonstrukce bytu. Co se týká délky, je to individuální, ale stavba&design to zvládne již do několika málo týdnů. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci svépomocí, zabere vám pravděpodobně trochu déle.

Jakou barvou vymalovat obývací pokoj?

Do obývacího pokoje se hodí všechny odstíny bílé, světle zelená, levandulová, kakaově hnědá, šedobéžová nebo terakota. Měli byste volit spíše světlejší a jemnější barvy. Chybou by bylo vymalovat křiklavou barvou, která je příliš intenzivní. Například sytě červenou.

Co by nemělo v obýváku chybět?

V obývacím pokoji by určitě nemělo chybět posezení, konferenční stolek a úložné prostory (skříňky nebo poličky). S dekoracemi musíte opatrně, aby pokoj nepůsobil přeplněně, ale i v minimalisticky zařízeném pokoji by nějaké plakáty, obrázky, květiny a další dekorace neměly chybět. Pro většinu domácností je povinností v obývacím pokoji rovněž televizor. Abyste místnost zútulnili, nezapomeňte také na koberec.

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.