Stavební firma | stavba&design

Velkoformátová dlažba – Pro a Proti

Velkoformátová dlažba – Pro a Proti

Jestli je něco typické pro současný moderní interiér, jsou to velkoformátové dlažby. Tyto elegantní, minimalistické a na pohled luxusní dlažby jsou čím dál tím oblíbenější při stavbě či rekonstrukci koupelen, kuchyní, obývacích pokojů, ale také na stěny či strop. Prodávají se v nejrůznějších designech a velikostech a mají skvělé technické vlastnosti. 

Velikosti a designy

Velkoformátové dlažby se dodávají v řadě rozměrů a neustále se vyvíjí. Když byly před mnoha lety představeny velké formáty, pod tímto pojmem jsme si představili dlaždice, které měly délku a šířku max. 30 cm. Dnes se pohybujeme ve zcela jiných číslech. Mezi nejčastější velikosti patří:

  • 60×60 cm,
  • 45×90 cm,
  • 60×120,
  • 100×100 cm,
  • 150×150 cm
  •  a maximum do interiéru je 160×320 cm.

Co se týká materiálu, pod pojmem „velkoformátová dlažba“ si téměř každý vybaví keramiku, která se vzhledem podobá přírodnímu materiálu – mramoru, břidlici, dřevu, cihlám či betonu, nebo skutečný přírodní kámen. Někteří výrobci ale vyrábí velkoformátové dlažby ze skla, nebo dokonce ze slinutého kamene. 

Uvažujete o pořízení velkoformátové dlažby? Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody tohoto současného trendu.

Výhody velkoformátových dlažeb

Mezi jasné výhody patří design. Velkoformátové dlaždice jsou nejen elegantní a krásné, ale dokáží také opticky zvětšit prostor. Jsou tedy skvělé například do menší koupelny, kam se hodí velkoformátová imitace kamene. Napodobení přírodních materiálů je u velkoformátových dlažeb většinou velmi povedené. Jak jsme zmínili výše, můžete si vybrat například mezi vzhledem dřeva, kamene, kovu nebo mramoru.

Když jsme u mramoru, kresba mramoru vypadá na velkoformátových dlažbách většinou výrazně lépe než na malých dlaždicích. Výhodou je také velikost a tenkost spár, které jsou rovné a přesné a silné pouze kolem 2-3 mm, nebo i méně, pokud je rektifikovaná.

Keramické obklady vykazují velmi dobré vlastnosti. Keramická dlažba se nijak neprošlápne, neodře, navíc snese i vysokou zátěž, což oceníte například ve chvíli, kdy svůj interiér zařizujete masivnějším nábytkem. Životnost kvalitní dlažby pak může dosáhnout i na desítky let. Mimo jiné jsou také snadno udržovatelné.

Nevýhody velkoformátových dlažeb

Pokud sáhnete po přírodním kameni, musíte se připravit na to, že vypadá dokonale, ale časem může mírně změnit svůj odstín a může být chladnější na dotek.

Jedinou pořádnou – ale zato pro mnoho lidí rozhodující – nevýhodou velkoformátových dlažeb je vysoká pořizovací cena. U menších formátů běžně cena začíná na 800 Kč za m2, a to mluvíme o keramice. Připlatíte si především při koupi dlažby o délce strany větší než 100 cm. U nich ceny začínají zhruba na 1500 Kč za m2, ale cena převyšující i tři nebo čtyři tisíce korun za m2 není neobvyklá.

Jestli se stále nemůžete rozhodnout, mrkněte také na náš článek Jak správně vybrat podlahu.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.