Stavební firma | stavba&design

Co je rektifikovaná dlažba?

Co je rektifikovaná dlažba?

Co je to rektifikovaná dlažba? 

Představte si, že se ocitnete v následující situaci: Při výběru dlažby do vašeho domu nebo bytu se zamilujete do dvou různých designů keramických nebo porcelánových dlaždic. Jedny jsou rektifikované, druhé ne. Jaký druh zvolit? V tomto článku vám vysvětlíme, co je to rektifikovaná dlažba a co toto záhadné slovo znamená pro funkčnost a pokládku podlahy.

Rektifikovaná dlažba – co to znamená?

Ačkoliv zní slovo „rektifikovaný“ odborně a složitě, ve skutečnosti je to velmi prosté. Rektifikovaná dlažba je taková, jejíž hrany byly mechanicky zabroušeny do pravého úhlu. K rektifikaci dochází až poté, co byly dlaždice vypáleny. A to proto, že v průběhu procesu vypalování keramiky i porcelánu může dojít až k 1,5% odchylce ve velikosti. To je standard a při instalaci nerektifikované dlažby se s tím počítá – musí se udělat dostatečně velké spáry.

A proto by se rektifikovaná dlažba dala považovat za jakýsi nadstandard. Každá dlaždice je při ní zabroušena na identickou velikost (maximální odchylka může být 0,2 mm). Díky tomu se dlažba dá položit jen s minimální spárou (do 1 mm). Pro představu, běžná nerektifikovaná dlažba se pokládá se spárou 2 až 8 mm.

Má rektifikovaná dlažba nějaké nevýhody?

Protože se obrušování dlaždice dělá pouze na okrajích, neovlivňuje její tloušťku nebo bytelnost. Pravda ale je, že jsou zabroušené okraje rektifikovaných dlaždic náchylnější na odštípnutí hrany nebo rohu, takže musíte manipulaci s nimi věnovat při pokládce zvýšenou opatrnost. Rektifikace neznamená, že je dlaždice horší nebo lepší, pouze změní její okraje a tím pádem způsob pokládky. Existují dva hlavní důvody pro výběr rektifikované dlažby:

  • větší velikost dlaždice 
  • a touha po menších spárách. 

Menší spárovací čáry jsou mnoha lidmi považovány za estetičtější a „čistší“ design. Do některých interiérů se skutečně hodí více. Za nevýhodu by se pravděpodobně u rektifikovaných dlaždic dala považovat jejich zpravidla vyšší cena.

Musím rektifikovanou dlažbu vůbec spárovat?

Když vedle sebe položíte dvě rektifikované dlaždice, můžete nabýt dojmu, že by ani nebylo nutné je spárovat. Bohužel se s takovým názorem často setkáte i z úst personálu v hobbymarketech a stavebninách. Rozhodně to ale není pravda. I rektifikovanou dlažbu je nutné spárovat. Opačný postup by totiž mohl vést k pozdějším problémům. Spáry poskytují prostor pro vyvažování pnutí, ke kterému dochází při procesech souvisejících se stavbou a stárnutím materiálu. 

Hodně štěstí s výběrem takové dlažby, která se bude nejvíce hodit právě do vašeho království! A pokud chcete se stavbou či rekonstrukcí nemovitosti pomoci, neváhejte a podívejte se na služby, které poskytujeme.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.