Stavební firma | stavba&design

Stavební firma stavba-design LOGO
česká stavební společnost
AKTUÁLNĚ MÁME VOLNÉ KAPACITY. NEZÁVAZNĚ POPTAT

Zařízení dětského pokoje – Seriál 6. díl

Zařízení dětského pokoje - seriál 6. díl

Protože dětský pokoj považujeme za velmi důležitou součást rekonstrukce, o jehož zařízení se neustále vedou debaty, rozhodli jsme se následovat poslední článek Rekonstrukce dětského pokoje následovat druhým dílem. V tomto článku se podíváme na to, jak správně zařídit dětský pokoj tak, aby poskytoval dítěti vše, co potřebuje. Inspirace dětského pokoje pro kluky a pro holčičky. 

Jaké barvy vybrat do dětského pokoje?

Barvy jsou něco, co velmi ovlivňuje naši náladu a pocity a u dětí to platí obzvláště. Barvy v pokojíčku by měly v dětech probouzet kreativitu a zájem, ale zároveň by je neměly rušit při odpočinku a usínání. Tapety nebo vymalování pokoje by se měly nést v duchu pozitivní a hravé energie. A zároveň byste si měli vyslechnout, jaký názor na to mají samy děti a přihlédnout k němu. Barvou byste měli natřít pouze 30-80 % plochy pokoje, zbytek stěn můžete nechat bílých. Tlumené odstíny následujících barev jsou vhodnou volbou:

  • Žlutá – symbolizuje radost, život a vyvažuje nedostatek světla v tmavších místnostech.
  • Oranžová – značí pozitivitu a radost, prosvětluje interiér.
  • Modrá – působí relaxačně, uklidňuje, chladí.
  • Růžová – symbolizuje něžnost, nevinnost, lásku.
  • Zelená – je to hravá a veselá barva, která dětem bývá příjemná, vyvolává myšlenky na harmonii, svěžest a bezpečí.
  • Fialová – stimuluje kreativitu, fantazii a je elegantní.

Pokoj by měl být rozdělen do funkčních zón

V předchozím článku jsme psali o tom, že když je dětský pokoj sdílený, mělo by v něm mít každé dítě vlastní prostor. To samé platí pro různé druhy činností, když má pokoj pouze jednoho malého obyvatele či obyvatelku. Pokoj by ideálně měl mít tři sekce – hraní, odpočinek, učení.

Pozor byste si měli dát především na bezpečnost – například nedávat křeslo k oknu, aby z něj malé dítě nemohlo na okno vylézt, opatřit zásuvky dětskými pojistkami atd.

Jak na nábytek do dětského pokoje?

Pravděpodobně nejdůležitějším kusem nábytku je v dětském pokoji postel. Odpočaté dítě = spokojené dítě. Vyberte vhodnou matraci, která se přizpůsobí dětské páteři, dejte přednost přírodním materiálům a postel zvolte raději větší než menší, ať vydrží co nejdéle.

V pokoji větších dětí by také neměl chybět odolný stůl s kvalitní židlí. Správná výška pracovní desky psacího stolu má být taková, aby ruka ohnutá v lokti svírala pravý úhel. Příliš nízko nebo vysoko umístěná deska stolu má za následek nadměrné zatěžování svalů kolem krční páteře nebo ramenních kloubů. Pokud vám to finanční rozpočet dovolí, vyberte materiál odolný proti vzniku rýh a fleků, ať nemusíte nábytek často měnit.

Osvětlení dětského pokoje

Žárovky jsou něco, na čem se nevyplatí šetřit. Zamezíte tím tomu, aby si vaše děti při hraní nebo studiu kazily oči. Základem je centrální svítidlo – lustr. Při jeho výběru preferujte osvětlení s rozptýleným světlem. Vhodným zdrojem světla centrálního stropního osvětlení jsou LED žárovky teplé bílé barvy. Kromě toho by v pokojíčku mělo být také osvětlení pracovního stolu (ideálně polohovatelná lampička) a osvětlení u postele, které by mělo mít možnost nastavit několik úrovní svítivosti (podle toho, jestli si dítě v posteli například čte, nebo se chystá ke spánku).

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.